EduKreatywnie.pl Blog 5 Pomysłów na Zabawy z Dziećmi w Domu podczas Deszczu

5 Pomysłów na Zabawy z Dziećmi w Domu podczas Deszczu

5 Pomysłów na Zabawy z Dziećmi w Domu podczas Deszczu post thumbnail image

Deszczowe dni nie muszą oznaczać nudy i marudzenia. To doskonała okazja, by spędzić czas z dziećmi w kreatywny i zabawny sposób. Oto pięć pomysłów na zabawy z dziećmi w domu, które przyniosą mnóstwo radości i zaangażują całą rodzinę.

1. Teatrzyk Domowy

Zaangażowanie dzieci w przygotowanie domowego teatrzyku to świetny sposób na rozwijanie ich wyobraźni i umiejętności aktorskich. Możecie stworzyć scenariusz oparty na ulubionej bajce lub wymyślić własną historię. Wykorzystajcie dostępne w domu rekwizyty, takie jak ubrania, zabawki i akcesoria. Możecie również zrobić proste kukiełki z papieru i patyczków. Po przygotowaniu przedstawienia zaproście rodzinę na premierę – gwarantowane będą śmiech i oklaski! Takie zabawy z dziećmi w domu nie tylko rozwijają wyobraźnię, ale również uczą współpracy i komunikacji.

Jak to zrobić:

 • Wybór tematu: Zdecydujcie się na ulubioną bajkę, książkę lub wymyślcie własną historię.
 • Rekwizyty i kostiumy: Użyjcie dostępnych w domu ubrań, zabawek i innych akcesoriów. Możecie także samodzielnie zrobić kukiełki z papieru, skarpetek lub drewnianych patyczków.
 • Scenariusz: Przygotujcie prosty scenariusz lub stwórzcie go wspólnie z dziećmi. Pozwólcie im dodać swoje pomysły i rozwijać fabułę.
 • Próby i przedstawienie: Zorganizujcie kilka prób, a następnie zaproście rodzinę na premierę. Nagrajcie przedstawienie na pamiątkę!

2. Eksperymenty Nauki

Zabawy z dziećmi w domu mogą być nie tylko zabawne, ale również edukacyjne. Wykorzystajcie domowe produkty do prostych eksperymentów, które zainteresują dzieci w różnym wieku. Możecie zrobić wulkan z sody i octu, sprawdzić jak działają magnesy, czy stworzyć tęczę w szklance z wodą i olejem. To nie tylko świetna zabawa, ale również doskonały sposób na rozwijanie ciekawości i zrozumienia świata.

Przykłady eksperymentów:

 • Wulkan: Potrzebujecie sody oczyszczonej, octu, płynu do mycia naczyń i barwników spożywczych. Soda zmieszana z octem spowoduje „wybuch” wulkanu.
 • Magnesy: Sprawdźcie, jakie przedmioty w domu są przyciągane przez magnesy i wyjaśnijcie dzieciom, dlaczego tak się dzieje.
 • Tęcza w szklance: Wlejcie do szklanki warstwy różnych płynów (woda, olej, syrop) i dodajcie barwniki spożywcze. Obserwujcie, jak płyny się nie mieszają i tworzą kolorowe warstwy.

3. Kącik Sztuki

Stworzenie domowego kącika sztuki to idealna zabawa na deszczowe dni. Wyciągnijcie farby, kredki, klej, nożyczki i kolorowy papier. Zachęćcie dzieci do tworzenia własnych dzieł sztuki – malowania, rysowania, wycinanek i kolaży. Możecie również spróbować technik takich jak stemplowanie, malowanie palcami czy tworzenie biżuterii z makaronu. Takie zabawy z dziećmi w domu pozwalają na rozwijanie ich kreatywności i zdolności manualnych. Warto zrobić galerię na ścianie, gdzie będziecie eksponować prace małych artystów.

Pomysły na projekty artystyczne:

 • Malowanie farbami: Pozwólcie dzieciom eksperymentować z różnymi kolorami i technikami malowania.
 • Wycinanki i kolaże: Użyjcie kolorowego papieru, gazet i czasopism do tworzenia ciekawych kompozycji.
 • Stemplowanie: Stwórzcie własne stemple z ziemniaków lub gumek do ścierania i użyjcie ich do tworzenia wzorów.
 • Biżuteria z makaronu: Nawleczcie kolorowy makaron na sznurki, tworząc naszyjniki i bransoletki.

4. Kuchnia dla Małych Szefów

Wspólne gotowanie to świetna zabawa i nauka jednocześnie. Wybierzcie prosty przepis na ciastka, muffinki czy pizzę i zaproście dzieci do kuchni. Pozwólcie im mieszać, wałkować, wykrawać kształty i dekorować. Takie zabawy z dziećmi w domu to nie tylko doskonała zabawa, ale również sposób na naukę o zdrowym odżywianiu, miarach i wagach, a także na rozwijanie zdolności manualnych. Po skończonej pracy czeka Was pyszna uczta!

Przykłady przepisów:

 • Ciastka: Wybierzcie przepis na proste ciasteczka maślane. Pozwólcie dzieciom wykrawać różne kształty foremkami i dekorować je kolorowymi posypkami.
 • Muffinki: Przygotujcie muffinki, dodając ulubione składniki dzieci, takie jak czekolada, owoce czy orzechy.
 • Pizza: Pozwólcie dzieciom samodzielnie rozwałkować ciasto i wybrać ulubione dodatki na pizzę. Możecie zrobić mini pizzę, gdzie każde dziecko będzie miało swoją własną wersję.

5. Gry Planszowe i Puzzle

Gry planszowe i układanie puzzli to klasyczne, ale zawsze trafione sposoby na spędzanie deszczowych dni. Wybierzcie gry dostosowane do wieku dzieci – od prostych gier memory i domino dla maluchów, po bardziej skomplikowane gry strategiczne dla starszych dzieci. Układanie puzzli to doskonały trening dla mózgu i sposób na wspólne spędzanie czasu. Warto mieć w domu kilka różnych gier i puzzli, które można wyciągnąć, gdy za oknem pada deszcz. Takie zabawy z dziećmi w domu pomagają rozwijać umiejętności logicznego myślenia i koncentracji.

Propozycje gier:

 • Memory: Prosta gra polegająca na zapamiętywaniu i odnajdywaniu par kart. Idealna dla młodszych dzieci.
 • Domino: Klasyczna gra, która uczy logicznego myślenia i rozpoznawania wzorów.
 • Gry planszowe: Wybierzcie gry dostosowane do wieku dzieci, takie jak „Chińczyk”, „Monopoly Junior” czy „Osadnicy z Catanu”.
 • Puzzle: Wybierzcie puzzle o różnej trudności, dostosowane do wieku dzieci. Możecie też zrobić własne puzzle, rysując obrazek na kartonie i wycinając go na kawałki.

Podsumowanie

Deszczowe dni nie muszą być nudne! Wystarczy odrobina kreatywności i wspólnie spędzony czas, by zamienić szare popołudnia w pełne radości i zabawy chwile. Wykorzystajcie te pomysły na zabawy z dziećmi w domu, by zbliżyć się do siebie, rozwijać umiejętności dzieci i cieszyć się każdą chwilą spędzoną razem.

Zabawy z dziećmi w domu

Mam nadzieję, że te propozycje pomogą Wam w kreatywny sposób spędzić czas z dziećmi w domu. Bez względu na to, którą z zabaw wybierzecie, najważniejsze jest, aby cieszyć się wspólnie spędzonym czasem i tworzyć piękne wspomnienia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post